My o….koncercie w Katedrze Poznańskiej

Volantes na Ostrowie Tumskim

Piękne, słoneczne niedzielne wczesne popołudnie. Przed wejściem do ICHOT’u (Brama Poznania) gromadzą się chórzyści z “Volantes Soni”.

Tak właśnie nietypowo – od zwiedzania najnowocześniejszego muzeum w Poznaniu rozpoczęliśmy w dniu dzisiejszym Sztafetę Dźwięku na Ostrowie Tumskim.

Nasz koncert przewidziany był na godz. 16.30, dlatego też spotkaliśmy się wcześniej aby zwiedzić Bramę Poznania i tak ubogaceni w wiedzę o początkach Państwa Polskiego, zaśpiewać dla słuchaczy zgromadzonych w Archikatedrze Poznańskiej.

Sztafeta Dźwięku to nowy projekt Stowarzyszenia Musica Nostra – całodzienne wydarzenie muzyczne. Sztafeta na Ostrowie Tumskim ma z założenia nawiązywać do bogatych tradycji muzycznych tej części Poznania, żywych zwłaszcza w wiekach od XV do XVII. Punktem wyjścia jest budynek Psałterii – pamiątka z czasów, kiedy śpiew chóralny rozbrzmiewał w katedrze nawet całą dobę (więcej na temat projektu : http://musicanostra.pl/sztafeta-dzwieku/ )

Jesteśmy zaszczyceni możliwością współtworzenia tak pięknego wydarzenia muzycznego, gratulujemy bardzo mocno organizatorom i czekamy na więcej 🙂

Dla nas taki koncert to również zaszczyt z innego powodu – z tylu poznańskich chórów zostaliśmy wybrani do grona – można powiedzieć tych najwybitniejszych. Sztafetę tworzyły bowiem tak znakomite poznańskie chóry jak Poznański Chór Katedralny pod dyr. ks. Szymona Daszkiewicza czy też Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyr. Macieja Wielocha.